UBB Goes Green!

Publicat de Turtureanu Dan pe

În această toamnă, am redeschis capitolul activităților studențești în spiritul ecologiei, prin inițiativa UBB Goes Green! Am fost onorați de prezența la această manifestare a rectorului UBB, prof. univ. dr. Daniel David, precum și a prorectorilor universității noastre.

Aproape 150 de studenți voluntari ni s-au alăturat într-o campanie de curățenie de toamnă în Grădina Botanică. Le suntem recunoscători pentru entuziasmul și angajamentul lor!

De asemenea, evenimentul a evidențiat renovarea Sectorului dedicat persoanelor cu deficiențe de vedere din Grădina Botanică, unde vizitatorii pot acum afla informații despre 40 de specii de plante cu valențe aromatice, condimentare, medicinale și ornamentale, textele informative fiind disponibile și în limbajul Braille. Ne-a fost alături președintele Asociației Nevăzătorilor din România, Filiala Județeană Cluj, dl. Florentin Rădulescu. Informații cu privire la eveniment și sectorul respectiv au fost expuse de către directorul Grădinii Botanice, conf. dr. Mihai Pușcaș.